Części samochodowe nr 1

Bosch – lider produkcji od 125 lat

Ten rok jest dla firmy Bosch wyjątkowy, obchodzi bowiem ona 125. rocznicę istnienia, a także 150. rocznicę urodzin Roberta Boscha – człowieka, który stworzył tę znaną na całym świecie firmę. Przedstawimy zatem pokrótce historię marki i to, jak wygląda ona dzisiaj.

A współcześnie firma może pochwalić się ponad 300 spółkami w ponad 60 krajach, 280 000 pracowników a wreszcie – obrotami oscylującymi w granicach 50 mld euro. Jak to wszystko się zaczęło?

Historia firmy zaczyna się w Stuttgarcie, gdzie Robert Bosch prowadził swój warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki i gdzie założyciel opracował model innowacyjnego, niskonapięciowego zapłonu elektromagnetycznego do silników spalinowych. O ile sama koncepcja owego wynalazku była jak na tamte czasy czymś szczególnym, to prawdziwą rewolucją okazał się wysokonapięciowy model zapłonu, wprowadzony na rynek w 1902 roku. Dzięki temu, firma Bosch osiągnęła sukces komercyjny i stała się czołowym producentem w obrębie techniki samochodowej.

Oczywiście, Robert Bosch na tym nie poprzestał. Ugruntował pozycję firmy poprzez wprowadzenie do oferty produktów takich jak światła, elektryczne rozruszniki, klaksony, wycieraczki, hamulce czy kierunkowskazy.

Kilkanaście lat później, bo w roku 1927, zakłady produkcyjne Boscha zaczęły wypuszczać dieslowskie pompy wtryskowe do samochodów ciężarowych, a prawie dekadę później także do osobowych. Następnym krokiem było zapoczątkowanie przez firmę systemu wtrysku benzyny, który został wykorzystany najpierw w małym, osobowym samochodzie o nazwie Gutbrod Superior, a potem w słynnym Mercedesie 300SL, znanym powszechnie jako „Gullwing”.

W latach pięćdziesiątych zadecydowano o produkcji półprzewodników – decyzja była logiczna, biorąc pod uwagę, że firma specjalizowała się w produkcji elektrycznych i elektronicznych elementów wyposażenia samochodów. Pierwsze diody Boscha zostały zastosowane w regulatorach prądnic w 1958 roku, a 9 lat później elementy elektroniczne własnej produkcji zostały użyte w produkcji systemu wtrysku benzyny Jetronic.

Sukces firmy na polu produkcji półprzewodników skłonił zarząd firmy do podjęcia decyzji o otwarciu w 1970 roku fabryki, produkującej tylko i wyłącznie półprzewodniki. Dzięki niej, do użytku na rynku motoryzacyjnym weszły tak znaczące komponenty, jak m.in. sonda lambda do katalizatorów, system przeciwpoślizgowy ABS czy elektroniczny system trakcji ESP. W 2010 roku otwarto nową fabrykę półprzewodników, której koszt budowy wyniósł aż 600 mln euro.

Współcześnie, na dzień dzisiejszy, firma Bosch ma w swojej ofercie szeroką gamę podzespołów i części samochodowych. Wystarczy wymienić tutaj paski napędowe, akumulatory, filtry, świece żarowe i zapłonowe, sondy lambda, alternatory, rozruszniki czy wycieraczki. Bosch jest liderem na rynku części samochodowych, ciesząc się niezwykłym zaufaniem użytkowników aut.

Tak w zimie jak i w lecie, części zamienne Bosch dbają o Twoje bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. Niektóre produkty Bosch są montowane fabrycznie przez producentów samochodów. Dlatego też warto zdecydować się na produkty, za którymi stoi ponad stuletnia tradycja, w której jakość zawsze stawiana była na pierwszym miejscu.

Exit mobile version