piątek 27 grudnia '24 piątek 27 grudnia '24

Bosch i Ford wykorzystują wirtualną rzeczywistość do szkolenia techników i mechaników

iParts.pl dnia: 21.03.2020 W kategorii: Donosy z aftermarketu

Zdaniem Boscha i Forda, szkolenia w wirtualnej rzeczywistości mogą przyciągnąć do branży napraw samochodowych nowych pracowników. Wkrótce ich technicy zostaną przeszkoleni w zakresie obsługi i konserwacji całkowicie elektrycznego Mustanga Mach-E bez konieczności uzyskiwania dostępu do modelu fizycznego. Ma to umożliwić nowe narzędzie szkoleniowe – VR (Ford VR) wspólnie opracowane przez Boscha i Forda.

Co umożliwia VR?

Dzięki wirtualnej rzeczywistości (VR) technicy i mechanicy będą zanurzeni w symulowanym i gamifikowanym świecie. Oznacza to, że nie będą musieli polegać na prawdziwych pojazdach Mustang Mach-E, aby poznać ich komponenty. Dotyczy to również systemu wysokiego napięcia tego elektrycznego SUV-a. Dzięki narzędziu, w wirtualnej rzeczywistości można poznać komponenty i system samochodu oraz  kroki wymagane do ich obsługi, by następnie pewnie przeprowadzić diagnostykę i konserwację.

Jak działa system VR?

Technik dowie się, jak diagnozować i przeprowadzać serwis systemu wysokiego napięcia pojazdu, dzięki goglom VR. Obejmuje to takie zadania, jak wyjmowanie i instalowanie głównej baterii, a także serwisowanie i konserwację samego pakietu baterii. W tym momencie Bosch pracuje również nad przyszłymi rozszerzeniami narzędzia. Te mają pozwolić – w ramach wirtualnej rzeczywistości – na wchodzenie do pojazdu i poruszania się po jego modułach, jak po pokojach. Umożliwi to poznanie systemu, a następnie zdiagnozowanie problemu wymagającego naprawy.

Atrakcyjność zaawansowanych technologii

Szkolenia w wirtualnej rzeczywistości to implementowanie nowych technologii, które zwiększają wydajność pracy. Ulepszają również proces diagnostyczny, dzięki czemu technicy będą mogli przeprowadzać konserwację oraz dokonywać napraw szybciej i łatwiej. Nowy system oparty na VR może być wykorzystywany jako narzędzie w trakcie programów szkoleń technicznych Forda, umożliwiające technikom zdobycie niszowych umiejętności.

Szkolenie VR może przyciągnąć do branży nowych pracowników – będzie to zawód nowoczesny, bazujący na zaawansowanych technologicznie narzędziach. Ponadto technicy będą mogli podłączyć się do systemu z dowolnego miejsca. 

Jak rozwijała się koncepcja?

W 2019 roku Bosch rozwinął pomysł szkolenia w zakresie świadczenia usług motoryzacyjnych z użyciem wirtualnej rzeczywistości. Następnie został on przetestowany na rynku – wraz z instruktorami, technikami i studentami. Ford Motor Co. jest pierwszym producentem samochodów, który pilotował zastosowanie VR podczas kursu naprawy układu napędowego, który był przeznaczony dla techników serwisowych. Dodatkowo, szkolenie odbywało się na ich nowym i pierwszym całkowicie elektrycznym SUV-ie czyli Mustangu Mach-E. W przyszłości Ford prawdopodobnie rozszerzy już prowadzone działania na kolejne swoje pojazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *