Bosch zwiększył swój udział w Ceres Power – firmie zajmującej się produkcją ogniw paliwowych z 3,9% do 18%. To ważna decyzja strategiczna, pokazująca, jak istotne dla Boscha są inwestycje w alternatywne źródła energetyczne.
Czym są ogniwa paliwowe?
Ogniwa paliwowe to obecnie bardzo szybko rozwijająca się technologia. Umożliwiają one bezpośrednią zamianę energii chemicznej paliwa oraz utleniacza w energię elektryczną. Co istotne, energia ta generowana jest bez spalania paliwa. W zasadzie jedynym elementem ubocznym procesu jest para wodna. Obie substancje – paliwo oraz utleniacz – dostarczane są do ogniwa z zewnątrz. To ogromna przewaga nad tradycyjnymi jednorazowymi ogniwami, które po wyczerpaniu się substancji zawartych wewnątrz, nie nadają się do użytku.
Ogniwa paliwowe używane są obecnie w obszarze energetyki, w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej, w systemach zasilania awaryjnego, w napędach podwodnych i w pojazdach kosmicznych. Coraz szerzej stosuje się je również w branży motoryzacyjnej, w samochodach osobowych.
Pierwsza umowa strategiczna
Od podpisania pierwszej umowy strategicznej pomiędzy Bosch i Ceres doszło w sierpniu 2018 r. Od tego czasu firmy z powodzeniem współpracują przy opracowywaniu ogniw paliwowych do zastosowań stacjonarnych. Umożliwiło to Boschowi rozpoczęcie początkowej produkcji pilotażowych ogniw paliwowych na małą skalę, która wystartowała jesienią 2019 r. Zwiększenie udziałów w Ceres z pewnością przyczyni się do zwiększenia sali działań i umasowienia produkcji ogniw paliwowych Ceres SteelCell, a także różnicowania ich zastosowań. Będę one wykorzystywane między innymi w małych elektrowniach miejskich, fabrykach, centrach danych i punktach ładowania pojazdów elektrycznych.
Całkowity koszt inwestycji Boscha w Ceres wyniósł około 90 milionów euro.