Według szacunków ekspertów, ceny części samochodowych mogą wzrosnąć nawet o 20%. Będzie to spory cios dla tej gałęzi branży motoryzacyjnej, która zatrudnia ponad 225 tysięcy pracowników. Podwyżki cen to prawdopodobny efekt nowelizacji Ustawy Prawa o Ruchu Drogowym, która trafiła niedawno do Sejmu. Dzięki niej, polscy przedsiębiorcy będą musieli spełnić więcej warunków i obostrzeń niż obecnie.
Polska ustawa jednak nie ogranicza części do wyżej wymienionych, a rozszerza ją na wszystkie rodzaje komponentów samochodowych. Dla przedsiębiorców oznacza to czasochłonny i kosztowny proces homologacji każdej części, nawet najprostszych śrubek czy spinek.
Alfred Franke, Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ocenia, że „te regulacje doprowadzą do wzrostu kosztów produkcji części zamiennych o 20%”. Dodaje: „Zarówno krajowym, jak i zagranicznym producentom części działającym w Polsce i eksportującym swoje wyroby grozi utrata konkurencyjności wobec firm funkcjonujących w innych krajach, na których, zgodnie z europejskimi przepisami, nie ciąży obowiązek homologacji każdej części.”
Kształt ustawy nad którym pracują polscy parlamentarzyści wykracza poza obszar określony w unijnej dyrektywie i może doprowadzić do przeregulowania rynku. Efekt będzie negatywny zarówno dla zwykłych użytkowników jak i polskich przedsiębiorców.
Sytuacja jest kontrowersyjna tym bardziej, że Europejska Dyrektywa 2007/46/WE zaznacza, że wymogi stawiane przedsiębiorcom nie tylko powinny mieć na względzie kwestie bezpieczeństwa i ochrony środowiska, ale także i interesy konsumentów, producentów i dystrybutorów. Tym tropem poszła Wielka Brytania czy Czechy, które po prostu przeniosły dyrektywę do prawa krajowego i uniknęły negatywnych konsekwencji.
Niezależna branża motoryzacyjna w Polsce obejmuje prawie 28 tysięcy firm, które tworzą ponad 225 tysięcy miejsc pracy. Wartość produkcji części przekroczyła w 2011 roku 51 mld zł, (w 2010 były to 43 mld zł) z czego towary za ponad 27 mld zł trafiły na eksport (w 2010 roku – 23 mld zł).