Nie jeden kierowca samochodowy boryka się z problemem przykrego zapachu w swoim samochodzie. Zapewne najgorsze jest we wszystkim to że nie wiemy do końca, skąd dokładnie wydobywa się ten niemiły zapach. Przyczyn może być kilka a do najczęstszych można zaliczyć pleść, stęchlizna, pozostałości po jedzeniu, wymiociny, woń zwierząt czy papierosów pozostająca w tapicerce po poprzednim właścicielu i pasażerach.
W tym przypadku jesteśmy zmuszeni zakupić specjalny neutralizator zapachów, który skutecznie eliminuję zapach papierosów. Jego cena waha się w granicach od około 10 do 50 zł. Przed jego użyciem należy dokładnie umyć całe wnętrze samochodu, a w szczególności jego górne części, tam gdzie dym najbardziej osiadał. Niestety neutralizator ten ma swój wielki minus. Nie można go niestety stosować na skore i zamsz, gdyż możemy go poważnie uszkodzić.
Jedną z najskuteczniejszych metod neutralizacji zapachów w samochodzie jest ozonowanie. Stosowane są one najczęściej do czyszczenia bakterii, pleśni, grzybów i dymu z papierosów. Metoda ta polega na pochłanianiu przez cząsteczki ozonu cząsteczek. Kolejnym sposobem są ultradźwięki. Specjalistyczne urządzenie pozostawione we wnętrzu samochodu, wysyła w powietrze specjalną mgiełkę, która dociera praktycznie w każdy zakamarek samochodu, niszcząc przy tym przykry zapach. Metoda ta jest bardzo skuteczna, lecz jej popularność w naszym kraju stoi na minimalnym poziomie.
Wszystkie te metody są stosowane w przypadku niewidzialnego wroga w naszym samochodzie, a co zrobić z zabrudzeniami, z których może wydobywać się nieprzyjemny zapach?Istnieje kilka rozwiązań, a pierwszym jest wysypanie na mokrą powierzchnię kociego żwirku, który jest przystosowany do pochłaniania wilgoci oraz brzydkich zapachów i zatrzymywania ich w sobie. Jednak żwirek nie wchłonie całości i jedynym rozwiązanie będzie użycie specjalnego odkurzacza do prania tapicerki, który wyciąga z włókien pozostałości płynów.
Należy pamiętać, że po praniu tapicerki należy zostawić otwarte wszystkie drzwi w samochodzie, włącznie z tylna klapą bagażnika, gdyż uchroni nas to od pleśni, która może być kolejnym problemem nieprzyjemnych zapachów w samochodzie, którego usunięcie jest najtrudniejsze, gdyż najczęściej wiąże się z wymianą spleśniałego elementu.