Samochód zimą – o czym warto wiedzieć?
agnieszka dnia: 16.12.2013 W kategorii: Eksploatacja aut na gwarancji i starszych
Co roku zima zaskakuje kierowców i służby drogowe – co najmniej tak, jakby śnieg w grudniu był rzeczą nadzwyczajną. Jak każdy zapewne wie minusowa temperatura, lód i opady śniegu oraz marznącego deszczu znacznie zmieniają warunki użytkowania auta. Istnieje kilka kwestii wciąż budzących wśród kierowców pewne wątpliwości. Sprawdźmy o czym warto pamiętać zimą.
Mycie samochodu zimą – czy jest wskazane?
Wielu kierowców, szczególnie tych niedoświadczonych często zastanawia się, czy można myć samochód zimą. Przecież idą święta, więc warto aby nasze auto prezentował się nienagannie. Samochody powinno się myć od czasu do czasu również w okresie zimowym. Ma to swoich przeciwników, jednak ma również swoje plusy. Cała operacja jest zimą bardziej skomplikowana, ale nie jest niemożliwa.
Planując mycie auta należy uwzględnić w pierwszej kolejności temperaturę powietrza. Jeżeli przekracza ona poziom mniej więcej -10 lub -15 °C należy wstrzymać się i poczekać na cieplejszy dzień. Mycie pojazdu podczas silnych mrozów jest dosyć niebezpieczne – woda może dostać się do różnych szczelin, następnie zamarznąć i rozsadzić niektóre elementy. Plusem jest jednak usuwanie zanieczyszczeń i szczególnie groźnej dla karoserii naszego auta soli drogowej. To właśnie ona i podwozie naszego auta to elementy, które mogą ucierpieć na skutek zetknięcia z solą czy innymi środkami, które rozsypywane są na ulicach przez służby drogowe. Po zakończeniu mycia priorytetowe jest dokładne wytarcie poszczególnych elementów, w tym przede wszystkim krawędzi, uszczelek i szczelin. Wskazane jest zastosowanie preparatów ochronnych przeciwdziałających zamarzaniu.
Paliwo zimowe – co warto o nim wiedzieć?
Już od listopada stacje paliw powinny sprzedawać tzw. paliwo zimowe, które przystosowane jest do niskich temperatur. Jednak jak to zwykle w Polsce bywa prawne regulacje w sprawie norm określające skład poszczególnych paliw są niejasno sprecyzowane, a co za tym idzie nie są dla dystrybutorów obowiązkowe, a stanowią jedynie sugestie.
O tej porze roku na większości stacji benzynowych sprzedawane jest już paliwo o temperaturze mętnienia na poziomie ok. -23-25 °C, czyli w pełni bezpieczne dla silnika naszego samochodu. Czy mamy więc powody do obaw? W większości nowych modeli samochodów brak paliwa zimowego, w miejscu którego nadal zalega paliwo letnie nie stanowi większego problemu.
Z chwilą znacznego obniżenia temperatury i braku zimowego paliwa w baku kłopoty mogą mieć właściciele starszych pojazdów z silnikami diesela. W takiej sytuacji warto się zabezpieczyć przed ewentualnymi szkodami i kupić płyn obniżający temperaturę krzepnięcia oleju napędowego. Po kilkudziesięciu minutach silnik auta jest bezpieczny.
Jeżeli zastanawiacie się co z samochodami wyposażonymi w LPG to już tłumaczymy. Dystrybutorzy LPG zwiększają zimą procentowy udział propanu, jest to jednak jeden z powodów wzrostu ceny gazu w okresie zimowym.
Dobra widoczność również zimą
Jednym z podstawowych zabiegów każdego kierowcy powinna być wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy. Jeżeli kierowca tego nie zrobi musi się niestety liczyć z tym, że jeśli płyn zamarznie, konsekwencje mogą być dosyć kosztowne – ostatecznie może to prowadzić nawet do zniszczenia przewodów i zbiornika spryskiwaczy.
A co ze skrobaniem szyb zimą? Specjaliści zalecają skrobanie szyb jednokierunkowo, nigdy w obie strony. Tak naprawdę to nie plastik skrobaczki rysuje szyby, a brud znajdujący się pod nim. W dni szczególnie mroźne należy upewnić się również, że wycieraczki nie przymarzły do szyby. Gdyby jednak do tego doszło, warto przed jazdą użyć płynu zimowego do szyb albo też włączyć ogrzewanie – nie uszkodzi to piór wycieraczek i bezpiecznie je odmrozi.
Istotny wpływ na jazdę zimą mają również reflektory. Zimą należy jeździć cały czas na światłach mijania, gdyż światła dzienne przy ograniczonej widoczności nie wystarczą. Gdy stosujemy wyłącznie światła dzienne, nie zapalają się tylne światła pozycyjne, a to z kolei może doprowadzić w śnieżny dzień do kolizji. Jak pokazały ostatnie badania Instytutu Transportu Samochodowego, aż 99% kierowców miało źle ustawione lub niesprawne światła. Pamiętajcie więc, aby przed wyjazdem na Święta sprawdzić swoje światła i w razie konieczności wymienić żarówki – warto wymieniać je parami, daje to gwarancję, że będą świecić tak samo i nie oślepią innych kierowców.
Ok, dzięki za wskazówki:) Polecacie zimą myjkę automatyczną czy samoobsługową?