sobota 23 listopada '24 sobota 23 listopada '24

Zaparowane szyby

Ten, kto często jeździ samochodem jesienią lub zimą wie, że zaparowane szyby potrafią skutecznie utrudnić kierowcom życie. Warto więc dowiedzieć się, jak zaradzić temu zjawisku i co jesteśmy w stanie zrobić.

Zaparowane szyby to nie tylko problem wpływający na komfort jazdy, ale przede wszystkim – na bezpieczeństwo. Jeśli dodamy do tego ujemne temperatury, woda zamienia się w lód i rano czeka nas uciążliwe skrobanie. Jeśli szyba zamarza przesadnie, może być to oznaka zatkanego filtra przeciwpyłkowego, który blokuje dostęp powietrza do kabiny auta. Woda i brudy w filtrze stają się przyczyną powstawania wilgoci, a także bakterii, grzybów i pleśni. Taki stan rzeczy jest bardzo niekorzystny, może bowiem spowodować choroby układu oddechowego. Specjaliści zalecają więc regularną wymianę filtrów (m.in. kabinowy i powietrza).

Poza tym, przyczyną nadmiernej wilgoci w kabinie auta mogą być także uszkodzone uszczelki drzwi lub pokrywy bagażnika. Niekorzystnie wpływają na to dywaniki welurowe, które chłoną wilgoć jak gąbka. Unikajmy również jazdy tylko i wyłącznie na wewnętrznym obiegu – czasem warto przełączać na obieg zewnętrzny i wpuścić do kabiny trochę świeżego powietrza, które osuszy nieco wnętrze.

Jeśli szyby przesadnie parują przyczyną może być także nagrzewnica. Częstą usterką są zwykłe nieszczelności, przez które wydostaje się płyn chłodzący. Co powinno nas zaalarmować? Zwróćmy uwagę, czy na szybach nie ma tłustego nalotu – niekiedy bowiem płyn chłodniczy dostaje się do kabiny wraz z powietrzem, jeśli taka nieszczelność występuje. Drugim objawem jest charakterystyczny zapach. Wyjściem z sytuacji jest uszczelnienie nagrzewnicy specjalną substancją do tego przeznaczoną – jeśli to nie przyniesie poprawy, należy udać się do mechanika.

Oczywiście, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować wszystkich przyczyn zaparowanych szyb. Zdarza się, że do auta wejdziemy przemoczeni, zaśnieżeni, z nasiąkniętymi butami. Wtedy wilgoć potrafi dostać się np. do tapicerki czy dywaników, i naturalną koleją rzeczy jest parowanie szyb. Pewnym ułatwieniem może być stosowanie substancji ochronnych, zapobiegających parowaniu szyb. Tworzą one specjalną powłokę, która nie pozwala na osadzaniu się wilgoci na szybach samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *